Pages

1.22.2017

Hit Pan challenge
It seems like this year all I want to do is challenge myself! I have not only started the #100DaysofMakeup challenge on my Instagram account, but I also set myself some pretty damn high goals. And here is one of them - hit pan challenge. 

I first heard about this from my friend and fellow blogger Georgia when she mention she wants to hit pan on every single shadow in her Modern Renaissance palette. This made me go through my collection and see if there was anything I wanted to use up and get rid of.

I chose five products that are ok, but are not really hitting the spot. It would be sad to simply throw them away, so lets put them to good use!

  • Too Faced Shadow Insurance - meh kind of primer. Seems like it's doing nothing, but it's perfect for glitter of foil eyeshadows. I just want to get rid of it.
  • Smashbox Mascara Primer - don't really see the point of using this one. It does give me an amazing curl, but I can achieve this buy using regular lash curlers. Lets use this baby up!
  • Soap & Glory powder - there is not much left in this one, so I always tend to go for a fuller powder. This one just needs a bit of loving as it is an amazing powder. 
  • Soap & Glory Kick Ass concealer - another one of nearly used up products. It just has to go. 
  • Soap & Glory lipstick in Naked Beige - I have too many nude lipsticks. Well, too many lipsticks in general. If there is one that I am willing to use up, it's this one. 

Don't know how I ended up with so many Soap & Glory products, but here we go. I will update you in about three months time and let you guys know how it goes.
Izskatās, ka viss ko šogad darīšu būs uzstādīšu sev dažādus mērķus un izaicinājumus. Viens no tiem ir #100DaysofMakeup ko sāku jau 1. Janvārī savā Instagram kontā. Šodien dalīšos ar vēlvienu - hit pan challenge jeb izlietoto produktu izaicinājums.

Mana draudzene un blogere Georgia ieminējās, ka grib izlietot ikvienu ēnu no viņas Modern Renaissance palettes šī gada laikā. Viņa mani iedvesmoja iziet cauri savai kolekcijai un paskatīties vai arī man ir kādi produkti kas nav īpaši mīļi, bet vajadzētu izlietot šā vai tā. Vienkārši izmest laukā jau ir viegli, bet žēl.


  • Too Faced Shadow Insurance - tāds nekāds ēnu praimeris. Liekas, ka vienīgais kam šis praimeris varētu būt labs ir gliteri un follija acu ēnas. Es vienkārši gribu tikt no viņa vaļā.
  • Smashbox Mascara Primer - es īsti neredzu šī produkta jēgu. Tas iedod manām skropstām skaistu izliecienu, bet es to pašu varu panākt ar visparastāko skropstu atliecēju. 
  • Soap & Glory pūderis - nav vairs daudz palicis pāri, bet vajag izlietot! Ikdienā mēdzu lietot pilnākus produktus, bet tas gan nav godīgi, jo šis ir patiešām lielisks pūderis. Ir pelnījis malziet mīlestības.
  • Soap & Glory Kick Ass koncīleris - vēlviens gnadrīz vai izlietots produkts. 
  • Soap & Glory Naked Beige lūpu krāsa - man pieder pārāk daudz lūpu krāsas. Ja ir viena, ko esmu gatava izlietot, tad tā būs šī Naked Beige lūpu krāsa. Skaists ikdienas tonis! 


Kaut kā sanāca daudzi Soap & Glory produkti. Pēc trīs mēnešiem uzrakstīšu vēlvienu apskatu un padalīšos ar jums kā tad man iet ar šo produktu izlietošanu!


No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...